Leżące na zachodzie Cypru miasteczko Pafos mało znane jest komuś, kto niewiele słyszał o Cyprze. Uwagę przyciągają większe miejscowości takie jak Larnaka, Limassol, Nikozja czy też przylądek Cape Greco. Ciężko jest wytłumaczyć takie zjawisko, dlatego postaram się pomóc w promocji jak i zachęceniu Was do odwiedzenia Pafos. Skrywa ono mianowicie chyba największą atrakcję wyspy, która była stworzona przez ludzi, nie przez naturę. Chodzi oczywiście o Park Archeologiczny w Pafos, a  dokładniej: Park Archeologiczny Kato Pafos.

Będąc w Pafos kierowaliśmy się na jego skrajnie zachodnią część. Doprowadziła nas tam rozciągająca się przez kilkaset metrów nadmorska promenada. Wzdłuż niej w wielu miejscach spotkaliśmy rybaków siedzących na nabrzeżu, poławiaczy skorupiaków, ale także miejscowych handlarzy pamiątkami. Zbliżając się do bram wpuszczających nas na teren Parku znajdują się kasy, gdzie w bardzo niskiej cenie (jak na cypryjskie warunki) zakupimy bilety. Koszt dla osoby dorosłej to 4,50€ (lipiec ’18). Park Archeologiczny w Pafos jest otwarty w godzinach 8:30 – 17:00 w okresie jesień – wiosna, a także w godzinach 8:30-19:30 w sezonie letnim (kwiecień-wrzesień).

Po przejściu przez bramy od razu zobaczyliśmy wielką przestrzeń, która robi wrażenie. Cały teren jest odgrodzony i zabezpieczony, celem działania parku jest ochrona zabytków jakie tam pozostały. Warto zaopatrzyć się w zapas wody, a także coś do nakrycia głowy, gdyż odległości pomiędzy zacienionymi miejscami są spore (klimatyzowane pomieszczenie znajduje się przy wejściu/wyjściu z parku). W punkcie kasowym powinniście dostać także mapkę, ale i z nią można pominąć parę rzeczy, bo jest dość chaotyczna, a teren jak wspomniałem jest olbrzymi.

Park Archeologiczny w Pafos na początku lat 80 ubiegłego wieku został wpisany na Światową Listę Zabytków UNESCO. Nie bez powodu – na terenie kompleksu znajdziemy zabytki pochodzące z prehistorii, a także z okresu średniowiecza.

Park Archeologiczny w Pafos
Park Archeologiczny w Pafos

Mozaiki

To co przykuwa uwagę na dzień dobry to rozmach z jakim ludzie żyjący w tamtych czasach wykańczali swoje domy. Mozaiki kładzione na podłogach, po których chodzili były dla nich drobną ozdobą, kiedy dla nas, teraz stanowią one wartość bezcenną. Nie do pomyślenia jest dla zwykłego zjadacza chleba wyłożenie takich wzorków we własnych salonach.

Sporo mozaik, które są datowane na II-IV wiek n.e. zachowane jest w bardzo dobrym stanie, a pochodzą z rzymskich vilii: Domu Aiona, Domu Tezeusza, Domu Dionizosa, Domu Orfeusza i Domu 3 Pór Roku. Przyglądając się obrazom zobaczymy sceny z najróżniejszych okresów: Achillesa czy Herkulesa.

Groby Królewskie

Ozdobione kolumnami w stylu doryckim, pokryte freskami groby to najważniejsze zabytki całego parku. Miejskie władze czy zamożni obywatele zostali tam pochowanie, a nie jak sugeruje nam nazwa – królowie. Żaden takowy tam nie spoczywa. Powstały one między IV w.p.n.e. a III n.e. Znajdziemy tam około 100 grobowców.  Dla osób bardziej znających historię ciekawostka – zauważyć można podobieństwo grobowców do tych z Aleksandrii. Ma to swoje podstawy – miasta te były w bardzo dobrych stosunkach w okresie helleńskim.

Skoro dotarłeś do tego miejsca, to znaczy, że artykuł Cię zainteresował, z czego bardzo się cieszymy :)

W międzyczasie zachęcamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych, albo do wsparcia nas na Patronite:

Dzięki, że jesteś z nami!

Odeon

Odeon, czyli coś w rodzaju muzycznego teatru to obiekt, który wznoszono w każdym większym mieście greckim. W odeonie odbywały się przedstawienia muzyczne, a także teatralne. Ten z Pafos zbudowano w II wieku n.e. Przy budowie wykorzystano bloki wytwarzane z kamienia. Co ciekawe obiekt do dzisiaj służy jako miejsce występów – odbywają się tutaj małe koncerty. Przybyliśmy tam w środku dnia, kiedy doskwierał największy upał, ale mieliśmy szczęście, bo byliśmy świadkami przygotowań do takiego wydarzenia. Ekipa właśnie rozstawiła scenę i nagłośnienie. Niestety upał nie pozwolił nam na czekanie na spektakl.

Asklepiejon

Mieszkańcy poświęcili ten, składający się z kilku dość dużych pomieszczeń budynek, bogowi medycyny – Asklepiosowi. Do budynku, który stał się świątynią przylegał dość spory dziedziniec.

Zamek Saranta Kolones

To, co teraz mamy okazje oglądać jest zasługą Turków Osmańskich, którzy w XVIII wieku przebudowali zamek. Był on wybudowany w XIII wieku przez Lusignanów w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się bizantyjska forteca. Silne trzęsienie ziemi niestety ją zniszczyło. Nawiedziło ono wyspę w 1222 roku (lub też w 1223 roku jak podają inne źródła). Wrażenie robią bardzo grube ściany zamku – wynoszą one nawet 3 metry, to tylko dowód na to, że faktycznie forteca spełniała swe zadania.

Zamek Saranta Kolones

Park Archeologiczny w Pafos na Cyprze to zdecydowany must see dla każdego, kto odwiedza wyspę. Zamierzamy wprowadzić system oceniania odwiedzonych miejsc, ale nawet bez tego możemy z pełną odpowiedzialnością dać 10/10. Nawet jak nie lubisz klimatów historyczno-muzealnych to gwarantujemy, że w tym miejscu odkryjesz swoje nowe „ja”. W bonusie dostaniesz opalenie, bo do przejścia w pełnym słońcu jest parę kilometrów.