Przyznaję, że miało być w terminie, miało być z wyprzedzeniem, a wyszło tak, jak to w życiu bywa. Cóż, teraz przed nami jesienne wieczory, więc na pewno będzie czas na bardziej regularne pisanie porad dla Was ????. Tym razem skupiam się na wyjazdach listopadowych. Do tego cieszącego się złą sławą miesiąca pozostało nieco ponad trzy tygodnie, także jest to optymalny moment na znalezienie kierunku i przygotowanie wyjazdu.

Wiele osób zadaje nam pytania o to, gdzie pojechać w określonej porze roku. Macie wątpliwości czy Grecja jest ciepła jesienią, czy wiosna to dobry moment na Azję, a kiedy do Ameryki Południowej. Nasunęło mi to pomysł na pewien cykl tekstów, które postaramy się Wam przygotowywać regularnie, w miesięcznych odstępach.

Wcześniejsza publikacja pozwoli Wam na ewentualne zaplanowanie sobie kolejnego miesiąca na konkretny wyjazd. Postaramy się w skrócie opisać przede wszystkim proponowane miejsc, a także panujące tam w danym miesiącu warunku: od pogody po popularność wśród turystów. Przechodząc zatem do konkretów, zobaczcie, gdzie najlepiej wyjechać w listopadzie wg nas?

Islandia

 • Średni czas lotu z Warszawy: 4 godz.
 • Temperatura w listopadzie: -1-4 °C

W listopadzie na Islandii zima powoli się rozkręca, wchodzi stopniowo. W nocy jest dość ciemno, ale najważniejsze to, że ten miesiąc to idealny moment na zobaczenie zorzy polarnej. Na Islandię zjeżdżają co prawda setki turystów, ale myślę, że każdy znajdzie dla siebie trochę miejsca. Warto zaopatrzyć się w ciepłe ubrania i termos na kawę.

malta gdzie wyjechać w listopadzieMalta

 • Średni czas lotu z Warszawy: 3 godz.
 • Temperatura w listopadzie: 12-22 °C

Co prawda w listopadzie na Malcie nie zaznamy upałów i wielu szans na prażenie się na plaży, ale jest to optymalny moment na zwiedzanie. Przy dość przyjaznej temperaturze zwiedzanie miasteczek i mniejszych wiosek na wyspie jest tylko przyjemnością. Temperatura waha się w okolicach 20 stopni, co powinno być przyjazne nawet dla osób, które za słońcem nie przepadają. W ciągu listopadowych dni zaznamy tutaj około 8 słonecznych godzin.

kuba gdzie wyjechać w listopadzieKuba

 • Średni czas lotu z Warszawy: 15 godz. 30 min.
 • Temperatura w listopadzie: 20-30 °C

Kuba się zmienia, bardzo powoli, ale się zmienia. To jest też powód, żeby jeszcze próbować złapać ten nostalgiczny, romantyczny, kubański moment i zobaczyć przeszłość w teraźniejszości. Zrobiło się filozoficznie, ale taka właśnie jest Kuba. Listopad to moment idealny, a temperatura bardzo przyjazna. W listopadzie nie będzie jeszcze na wyspie takich tłumów, jakie pojawiają się już od grudnia, dlatego na spokojnie można zwiedzić wyspę i skorzystać z promieni słońca.

Myanmar gdzie wyjechać w listopadzieMjanma (Birma)

 • Średni czas lotu z Warszawy: 16 godz.
 • Temperatura w listopadzie: 23-33 °C

Mjanma, która swą nazwę nosi od niedawna (dawniej Birma) to kraj długo zamknięty dla zewnętrznych turystów. Przyczyną były wieloletnie konflikty polityczne w tym azjatyckim kraju. Wiele zmieniło się w roku 2015, kiedy doszło do przełomowych wyborów parlamentarnych. Mjanma otworzyła się na świat, a świat ją pokochał. Oczywiście kraj nie jest jeszcze aż tak popularny, jak leżąca po sąsiedzku Tajlandia, ale może to i dobrze. W listopadzie panuje optymalna temperatura, na spokojnie możemy przemierzać kraj. Znajdziemy tam setki świątyń, które robią niesamowite wrażenie.

Skoro dotarłeś do tego miejsca, to znaczy, że artykuł Cię zainteresował, z czego bardzo się cieszymy :)

W międzyczasie zachęcamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych, albo do wsparcia nas na Patronite:

Dzięki, że jesteś z nami!

etiopia gdzie wyjechać w listopadzieEtiopia

 • Średni czas lotu z Warszawy: 11 godz.
 • Temperatura w listopadzie: 18-26 °C

Etiopia to ciągle dość egzotyczny kierunek wyjazdów Polaków, ale zyskuje na popularności. Wiele osób wybiera sąsiedzką Tanzanię czy Kenię, a stamtąd na krótką chwilę odwiedza Etiopię. Kilka dni to jednak za mało, aby odkryć piękno tego kraju. Warto zobaczyć wulkaniczną pustynię Danakil, dolinę gór Simien, czy słynne czerwone skały Gheralta. W listopadzie zastaniemy sporo zieleni, a deszcze z poprzednich miesięcy odchodzą w zapomnienie. Warto zobaczyć ten kraj, zanim turyści ruszą szturmem do odwiedzin.

kolorado gdzie wyjechać w listopadzieKolorado

 • Średni czas lotu z Warszawy: 17 godz.
 • Temperatura w listopadzie: 0-15 °C

Fakt, nie jest to ciepły miesiąc w tym amerykańskim stanie, ale jest to bardzo piękny miesiąc. Jesień jest bardzo kolorowa, przez co zwiedzanie może być nostalgiczne. Małe górskie miasteczka przyciągają turystów, którzy szukają odosobnienia. Teraz kiedy ogłoszono zniesienie wiz do USA, podróż do tego kraju będzie jeszcze łatwiejsza. Nie wiem, czy już w listopadzie uda się bez wiz pojechać, ale na pewno niebawem.

lizbona gdzie wyjechać w listopadzieLizbona, Portugalia

 • Średni czas lotu z Warszawy: 4 godz.
 • Temperatura w listopadzie: 13-22 °C

Portugalia jesienią to przede wszystkim widoki. W listopadzie klimat jest bardzo sprzyjający długim spacerom po Lizbonie. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy nie szukają dalekich podróży, a raczej klimatycznych, europejskich miasteczek. Warto pojechać, tym bardziej że w listopadzie nie ma już takich tłumów, zatem jest większa szansa na zrobienia sobie romantycznego zdjęcia przy słynnych, żółtych tramwajach.

Mam nadzieję, że cykl ten przypadnie Wam do gustu i będziecie zaglądać regularnie co miesiąc, aby szukać inspiracji. Za dwa, góra trzy tygodnie pojawi się tekst o tym, gdzie pojechać we wrześniu. Zapewniam, że będą to nowe kierunki, mam nadzieję, że w większej ilości.

/niektóre ze zdjęć pochodzą z serwisów: pixabay.com i unsplash.com/