Przyznaję, że tego się nie spodziewaliśmy, aczkolwiek przypuszczaliśmy, że Rzym zrobi na nas wrażenie, ale że aż tak?! Nie o wrażenie ogólne jednak chodzi, a o ilość atrakcji i miejsc do zobaczenia. Po paru godzinach w wiecznym mieście wiedzieliśmy, że całego Rzymu nie da się zobaczyć w weekend, tydzień, a po jednym dniu przekonaliśmy się, że na zwiedzanie może być potrzebny nawet miesiąc. Jak więc wybraliśmy dla Was 5 miejsc, które są warte uwagi? Metodą prób i błędów.

Rzym – jak zaplanować pobyt?

Przede wszystkim warto skupić się na lokalizacji hotelu. Nam udało się znaleźć idealne miejsce, jak się okazało, było to bardzo blisko zarówno Koloseum, ale także innych rzymskich atrakcji. Zdecydowanie wzorowe miejsce wypadowe na tego typu spacery.

1. Koloseum

Koloseum, Rzym, Włochy
Koloseum, Rzym, Włochy

Nie sposób nie zacząć od Koloseum. Ta budowla nas po prostu zachwyciła, pisałem o niej w osobnym tekście, gdzie została zamieszczona fotorelacja z tego miejsca. Potężny obiekt jest jednym z najbardziej znanych zabytków na świecie. Nie dziwię się, że przyciąga miliony turystów każdego roku, bez względu na porę. Uważam, że tak jak nie da się zobaczyć Paryża bez „zaliczenia” wieży Eiffla, tak samo nie da się zobaczyć Rzymu bez Koloseum.

Zbudowane zostało w latach 70-80 n.e.. Arena mieściła 80 000 widzów. Odbywały się tam wszelkiego rodzaju gry, turnieje, starcia gladiatorów. Było miejscem rozrywki dla rzymian i cesarzy. Położone jest na południowy zachód od dworca kolejowego. Dostęp jest banalny, z każdej strony można bez problemu tam dojechać. Niedaleko znajduje się stacja metra.

Oczywiście największym problemem są długie kolejki, które od wczesnych godzin porannych ustawiają się do kas biletowych. Warto jednak się przemęczyć, odstać swoje, bo widok zapiera dech w piersiach, zarówno na szczycie trybun, jak i w środku.

2. Watykan i Plac św. Piotra

Watykan i Plac św. Piotra
Watykan i Plac św. Piotra

Najmniejsze państwo świata musi być obowiązkowym punktem, nie tylko dla osób wierzących. Ikona kultu religijnego przyciąga wiernych ze wszystkich stron świata. Dojazd do Watykanu jest prosty, a samo „przekroczenie” granicy niemalże niezauważalne. Centralnym miejscem jest oczywiście Plac św. Piotra i znajdująca się nań Bazylika.

Watykan odwiedziliśmy już po godzinie 8 rano, a mimo to kolejka do wejścia do bazyliki była dość długa. Na oko: 150-200 osób. Najwięcej czasu zajmuje kontrola, która przypomina tę znaną z lotnisk. Skanery i wyciąganie elektroniki to norma.

Skoro dotarłeś do tego miejsca, to znaczy, że artykuł Cię zainteresował, z czego bardzo się cieszymy :)

W międzyczasie zachęcamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych, albo do wsparcia nas na Patronite:

Dzięki, że jesteś z nami!

Sam plac jest okrągły, otoczony dwoma sporych rozmiarów kolumnadami. Na nich znajdują się posągi przeróżnych postaci religijnych, ale także papieży. Na środku znajdziemy obelisk, który przywieziono z Cyrku Nerona. Sam obelisk przypomina bardziej czasy egipskie, niżeli rzymskie.

Watykan i Plac św. PiotraSama Bazylika jest imponująca, jej przestrzeń zatrzymała nas na prawie dwie godziny, a dodatkowa godzina to wejście na kopułę. Nie bez powodu Bazylika uważana jest za jedną z najpiękniejszych budowli świata. Za projekt odpowiadali m.in. Michał Anioł i Bernini, ich prace możemy podziwiać do dzisiaj.

3. Panteon

Przyznaję, że jadąc do Rzymu, nie wiedziałem o takim zabytku. W żaden sposób nie kojarzyłby mi się on z Włochami. Człowiek jednak uczy się całe życie, a takie nauki mogę przechodzić codziennie. Panteon to jedna z najlepiej zachowanych starożytnych budowli rzymian na świecie. Zbudowany został w 117 roku przez cesarza Hadriana. Zajmuje on miejsce świątyni, która stała tu wcześniej, a budowa jej została zlecona przez Agryppę.

Panteon, Rzym
Panteon, Rzym

W przedniej części budynku można zobaczyć ogromne kolumny, które wyglądem przenoszą nas w starożytne czasy. To właśnie na nich znajduje się dedykacja dla wspomnianej wcześniej Agryppy, widoczne jest to na zdjęciu:

panteon4. Forum Romanum

Forum Romanum
Forum Romanum

Przypuszczalnie jest to najważniejsza rzymska ruina we Włoszech. Forum Romanum to starożytne miejsce, gdzie znajduje się wiele ruin, a dawniej służyło jako centrum życia publicznego, ale także politycznego. Stały tam świątynie, m.in. Tytusa i Westy, Saturna czy też Łuk Severusa. Wiele z nich stoi do dzisiaj, niektóre są zniszczone, a pozostawione ściany czy fundamenty dają obraz rzymskiej potęgi tamtych lat.

Forum Romanum
Forum Romanum

Forum Romanum znajduje się bardzo blisko Koloseum, to właśnie w jego pobliżu udało nam się znaleźć hotel, skąd mieliśmy dobre miejsce wypadowe. Warto zaznaczyć, że można nabyć bilet na zwiedzanie zarówno Koloseum, jak i Forum Romanum, ale zagospodarujcie wtedy sporo czasu na takie połączone zwiedzanie.

5. Plac Wenecki w Rzymie i Pomnik Wiktora Emanuela II

Pomnik Wiktora Emanuela II
Pomnik Wiktora Emanuela II

Jedna z bardziej nietypowych budowli w Rzymie. Na pierwszy rzut oka nie jest zbyt urodziwa, ale z tego względu, że przechodziliśmy obok niej kilka razy dziennie, spodobała nam się na tyle, że wrzucam ją do TOP 5 rzymskich atrakcji.

Pomnik Wiktora Emanuela II
Pomnik Wiktora Emanuela II

Obiekt nosi różne nazwy: Pomnik Wiktora Emanuela II, Ołtarz Ojczyzny, a także Vittoriano. Wybudowany został w latach 1885-1935. Jest poświęcony wspomnianemu Wiktorowi Emanuelowi, który był pierwszym królem zjednoczonych Włoch. Plac również znajduje się w pobliżu Koloseum. Przed pomnikiem znajduje się olbrzymia statua Emmanuela, a także inne kamienne rzeźby.

Mam nadzieję, że przydadzą Wam się powyższe opisy i chociaż w małym stopniu uporządkują i przygotują Was na zwiedzanie stolicy Włoch. Oczywiście te 5 atrakcji to tylko mała kropla w morzu, dlatego kolejne, tym razem 10 atrakcji opiszemy w następnym wpisie. Będzie to zestaw na nieco dłuższy niż 2 lu 3-dniowy pobyt.