Samo miasto Zakintos (Zante/Zakynthos) to nie tylko magiczne uliczki i sklepiki z pamiątkami, gdzie miejscowi namawiają na zakupy. U podnóża stolicy wyspy leży także przepiękna wioska Bochali z jeszcze bardziej atrakcyjnym Zamkiem, a w samym Zakintos warto zobaczyć zabytkową rezydencję Roma.

Zakintos. Rezydencja Roma

Muzeum rodziny Roma, znane jako Dwór rodziny Roma to miejsce, gdzie można poznać prawdziwe oblicze arystokracji.

Dom został wybudowany około 1660 roku przez wicekonsula Anglii, kupca Roberta Johna Geoffreya. Anglik przekazał następnie rezydencję jako posag swojemu zięciowi. W 1880 roku obiekt nabył Alexander Romas, członek historycznej rodziny Roma, która przybyła na wyspę w 1581 roku. Przez ponad trzy stulecia rodzina zyskała sławę, zarówno na scenie politycznej, jak i wojskowej czy kulturalnej. Wspomniany Alexander Romas był nawet przewodniczącym greckiego parlamentu na przełomie XIX i XX wieku, a także ministrem edukacji i ministrem sprawiedliwości. Historyczna rezydencja była zawsze główną siedzibą rodziny. Jest to jeden z nielicznych zabytków w mieście Zakynthos, który przetrwał Wielkie Trzęsienie Ziemi Jońskiej w 1953 roku. Dom mocno ucierpiał, ale został odbudowany przez Dionysiosa i Marię Roma. Aktualnie służy jako muzeum, gdzie znajdziemy m.in. bogato urządzone pokoje, a także bibliotekę z kolekcją sięgającą dziesięć tysięcy zbiorów, dziesiątki obrazów, a także mnóstwo przedmiotów historycznych. Wszystko to prywatne kolekcje rodziny Romas, prezentujące ich mentalność i arystokrację. Warto odwiedzić to miejsce, aby poznać historię wyspy z zupełnie innej strony.

Rezydencja Xenopoulosów

Rezydencja, w którym znajduje się muzeum mieści się na obrzeżach centrum Zante.

Obiekt znaleźć można na terenie Fanaromenis. Został zbudowany w 1998 r. w miejscu, gdzie słynny pisarz spędził swoje dziedziństwo. Wewnątrz natomiast znajdują się stare rękopisy i przedmioty Xenopulosa, a do tego mnóstwo antyków i mebli z domu, w którym mieszkał autor. Dużo prac i ekspozycji pochodzi z przełomu XIX i XX w.

Kościół Matki Bożej Objawionej (Panagia Faneromeni)

Kościół wzniesiony został przez rybaków ku czci Matki Boskiej.

Skoro dotarłeś do tego miejsca, to znaczy, że artykuł Cię zainteresował, z czego bardzo się cieszymy :)

W międzyczasie zachęcamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych, albo do wsparcia nas na Patronite:

Dzięki, że jesteś z nami!

Świątynia znajduje się tuż przy plaży Faneromeni, na południe od Antiparos. Obiekt znany jest przede wszystkim z corocznego święta, która odbywa się w wigilię i w imieniny Najświętszej Maryi Panny, jest to 7 i 8 dzień września. Jest to idealny moment dla turystów, którzy w tym okresie tłumnie odwiedzają wyspę Zakintos. Dzięki temu można zobaczyć tradycyjne greckie święto, a także zaznajomić się z miejscową kulturą jaka dominuje w tych dniach w okolicy. Uroku dodaje także sposób dotarcia do kościoła, odbywa się to za pomocą prywatnych łodzi drogą morską. Ciekawostką jest fakt, że około 15 minut drogi od portu w mieście Egina znajduje się podziemny kościół wybudowany w XIII w. Niestety jest on otwarty dla zwiedzających tylko w określonych godzinach.

Bochali zakynthos zakintosZamek Bochali

Wznoszący się nad Zante Zamek Bochali stoi na wzgórzu o tej samej nazwie.

Imponująca forteca znana jest jako Zamek Wenecki lub właśnie Zamek Bochali. Pierwotnie była to cytadela wybudowana na akropolu, tak aby widać było z góry całe miasto Psophis (dzisiaj znane jako Zante). Historycy są zdania, że pierwszy osiedleńcy na wyspie wybudowali akropol i miasto Psophis, a nazwę wzięli od ich rodzimego miasta w kontynentalnej Arkadii. Podczas prac wykopaliskowych na terenie Zamku odkryto ceramikę datowaną na VI w., a także kamienie ze starożytnej świątyni. Oczywiście znaleziono również ślady rzymskiej okupacji. Sam zamek odnotował duże straty w 1940 r. podczas najazdów Turków. Na szczęście wiele oryginalnych murów zachowało się do dzisiaj. Miejsce warte jest odwiedzenia także z powodu niesamowitej panoramy miasta, która będzie zwieńczeniem spaceru.