Przemierzając Zakintos i zwiedzając okoliczne atrakcje, trudno jest przejść obojętnie obok Zatoki Laganas, która znajduje się na południowo-wschodnim zakątku wyspy. Zatoka po obu stronach otoczona jest cypelkami, które zapewniają w tym regionie swoisty mikroklimat wodny. Między innymi z tego właśnie powodu miejsce to upatrzyły sobie żółwie Caretta-Caretta, które osławiły Zakintos.

Nie jest to jednak sława pozytywna, bo odkąd turyści z całego świata zaczęli najeżdżać plaże, gdzie swoje jaja znoszą te urokliwe gady, ich ekosystem zaczął się rujnować. Żółwie przestały wychodzić na powierzchnię, a dochodziło nawet do niszczenia ich gniazd na plaży. Z biegiem lat Grecy jednak wzięli się za te plaże, tworząc tam rezerwaty i chroniąc w najlepszy możliwy sposób żółwie Caretta-Caretta. Efektem tego jest odradzająca się populacja, a plaża mimo to jest w pewnym stopniu dostępna dla turystów.

Półwysep Vasilikos

Tuż za Zante, kierując się na Bohali łatwo dostrzec brukowaną, wąską drogę, a przy niej znaki wskazujące na Wzgórze Strani. Przejeżdżając wśród sadów oliwnych dotrzemy do wzgórza. A tam widok na całą okolicę. Piękna panorama miasta i punkt widokowy. Miejsce jest historyczne dla Greków, bo to właśnie w tym miejscu Dionysios Solomos doznał oświecenia i napisał hymn „Oda do wolności”. Tuż obok znajduje się wielopoziomowy park, który otoczony jest drzewami oliwnymi. Można tam zobaczyć zabytki lub odpocząć na jednej z przydrożnych ławek w cieniu drzew. W miejscu, gdzie kiedyś stało cisowe drzewo, teraz znajduje się popiersie greckiego bohatera ku jego czci. Resztki cisu zostały zachowane i przeniesione m.in. do muzeum Solomosa.

Plaża Sekania i żółwie Caretta-Caretta

To właśnie na tą plażę przyjeżdżają turyści, aby zobaczyć zagrożone żółwie Caretta-Caretta. Co prawda WWF chroni plażę i dostęp do niej jest dość mocno ograniczony, ale z pewnej odległości jest szansa na dostrzeżenie gniazd i miejsc, gdzie żółwie się wygrzewają. W sezonie lęgowym żółwie składają swoje jaja w wygrzanym przez słońce piasku. To właśnie piaszczysta plaża przyciągnęła zwierzęta, a czysta, wręcz przezroczysta woda dodaje uroku całej zatoce. Próżno tutaj szukać atrakcji, czy też sportów wodnych. Jedna z najbardziej unikalnych greckich plaż, ostatnia przystać dla żółwia morskiego.