Cypr: przylądek Cape Greco – co warto zobaczyć?

18784

Przed wyjazdem na Cypr szukaliśmy jak najwięcej informacji na forach, blogach i ogólnie w Internecie na tematy związane ogólnie z Cyprem. Ustalaliśmy: co zwiedzać na Cyprze, co zjeść, gdzie zjeść, jak wynająć auto, czy warto jechać na przylądek Cape Greco itd. Zaskakująco dużo takich informacji udało się znaleźć – tego się nie spodziewaliśmy. Jednak niektóre przeczyły pozostałym i na odwrót. Nie widzę tutaj niczyjej złej woli, a bardziej dezaktualizacji wskutek upływającego czasu. Po zwiedzeniu wyspy postanowiłem uporządkować informacje na temat Cypru zbierając je w pigułce. Dzięki temu pomożemy innym, a może ktoś kiedyś zaktualizuje nasze informacje.

Cape Greco – Cypr

Podzielmy wyspę na części, aby łatwiej było to ogarnąć. Na początek zajmiemy się przylądkiem Cape Greco. Jest to niewątpliwie wisienka na cypryjskim torcie, w sam raz na dzień dobry. Przylądek rozciąga się od miejscowości Ayia Napa na południowej części przylądka do Cyclops Cave na północy. Zdecydowanie środkiem transportu jaki możemy polecić – a wręcz sugerować – to wypożyczone auto. Ze wskazaniem na autko lepszej jakości, które poradzi sobie z drogami szutrowymi. Zaplanujcie sobie najlepiej cały dzień na zwiedzanie przylądka. W każdym z niżej wymienionych miejsc będziecie chcieli spędzić jak najwięcej czasu – gwarantuję to!

Cypr: przylądek Cape Greco - co warto zobaczyć?
Cypr: przylądek Cape Greco – co warto zobaczyć? | źródło: chooseyourcyprus.com

Sea Caves

Najprawdopodobniej jedna z największych atrakcji wyspy – jaskinie morskie Sea Caves. Dojazd do tego miejsca jest dość utrudniony jeśli mamy bardzo małe auto – jednak nawet takie da radę. Droga jest piaszczysta. Przezroczysta, spieniona woda Morza Śródziemnego uderza z werwą o skały. Tak się dzieje przez lata, przez setki lat, dzięki czemu powstały niesamowite jaskinie, podziwiane dzisiaj przez tysiące turystów z całego świata. My akurat trafiliśmy na bardzo wietrzny dzień, chociaż z opowieści i relacji innych osób można łatwo wywnioskować, że tam jest tak prawie zawsze. Ciężko było utrzymać się na krawędzi klifu (oczywiście nie jest wyposażony w żadne barierki co tylko dodaje uroku). A chciało podejść się jak najbliżej, bo widoki były niesamowite. Jaskinie podlegają ochronie i znajdują się na terenie Parku Narodowego (Cape Greco National Forrest Park). Odważni mogą zejść niżej, aby znaleźć się już w samym środku jaskiń.

Sea Caves, Cape Greco
Sea Caves, Cape Greco

Punkt widokowy Cape Greco

Niemalże jak widok nad Zatoką Wraku na Zakynthosie tak na Cyprze najsłynniejsze fotografie są właśnie z tego miejsca, a dokładniej z tej ławeczki. Droga do punktu widokowego ma niewiele ponad 1 kilometr pod górę, jednak jest na tyle łagodna, że sprawnym spacerowiczom zajmie to góra 5-10 minut. Pod samą górą znajduje się parking, gdzie możemy zostawić auto czy inne pojazdy. Dojazd jest bardzo łatwy, każdy GPS nas tam zaprowadzi. Szukajcie: Cavos View Point albo Monument of Piece. Poniżej znajdują się jednak współrzędne jakby ktoś miał problem. Dochodząc na szczyt możemy skręcić lekko w lewo i po skałkach dojść do krawędzi. Znajdziemy pierwszą ze słynnych ławek, a także widok na jedną z baz wojskowych i sam przylądek.

Punkt widokowy Cape Greco
Punkt widokowy Cape Greco

Wracając na główną ścieżkę dotrzemy do punktu kulminacyjnego, mamy tam zacienione miejsce do odpoczynku, a także panoramę na trzy strony świata. Widok zachwyca. Gdyby nie wiatr, który skutecznie zakłamywał i maskował wysoką temperaturę można by było tam siedzieć bez końca, robiąc przy tym zdjęcia w każdej z możliwych pozycji ????

Punkt widokowy Cape Greco
Punkt widokowy Cape Greco
Punkt widokowy Cape Greco
Punkt widokowy Cape Greco

Agioi Anargyroi Chapel

Niesamowite jak mały kościółek, stojący na odludziu może stać się atrakcją turystyczną, do której zjeżdżają turyści. Ciężko wytłumaczyć to zjawisko, jednak takie są fakty – niebiesko biała kapliczka stojąca tuż nad brzegiem morza to nie tylko piękne widoki. Jest to także miejsce, gdzie można się uspokoić i odprężyć, zatrzymać na chwilę. Za kościółkiem natomiast, schodząc schodkami niżej znajdziemy skałki i jaskinię. Tam amatorzy skoków do wody chłodzą się w błękitnej wodzie. Oczywiście przy obiekcie znajdziemy parking dość sporej pojemności.

Agioi Anargyroi Chapel
Agioi Anargyroi Chapel
Agioi Anargyroi Chapel
Agioi Anargyroi Chapel

Kamara tou Koraka

Przyznam, że byliśmy sceptycznie nastawieni do tej atrakcji, gdyż takie tez opinie spotkaliśmy w sieci. Na szczęście jak to często bywa życie zaskakuje pozytywnie i to jest w tym najlepsze! Z pozoru naturalny most jest banalnie prosty w swojej budowie i kształtach. Jednak kiedy uświadomimy sobie, że został on stworzony tylko i wyłącznie siłami natury to ocena jest całkiem inna. Most prezentuje się znakomicie zarówno z dalszej odległości jak i z bliska. Jest to istotne, ponieważ często tego typu „obiekty” z bliska nie robią tak dobrego wrażenia. Plusem – a dla niektórych zupełnie niezrozumiale minusem… – jest fakt, że most jest zamknięty dla jakiegokolwiek ruchu. Można podejść bardzo blisko, ale nie można go obciążać. Jest to jak najbardziej zrozumiałe – ostatnio zbyt wiele cudów natury upada (dla przykładu słynny łuk na plaży Legzira w Maroko). Niemniej jednak most robi wrażenie i warty jest odwiedzenia i zrobienia kilku zdjęć.

Kamara tou Koraka
Kamara tou Koraka

Są to miejsca najważniejsze naszym zdaniem do zobaczenia na przylądku Cape Greco, a to tylko wycinek całej wyspy. W następnych wpisach przygotujemy opisy pozostałych miejsc godnych uwagi – m.in. miasta Larnaka i Limassol. Cypr ma w sobie wiele uroku, niezmiennie zachwyca turystów, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Współrzędne:

Sea Caves – 34°58’7″ N 34°3’17” E

Punkt widokowy Cape Greco – 34°57’43” N 34°3’55” E

Agioi Anargyroi Chapel – 34°58’32” N 34°4’35” E

Kamara tou Koraka – 34°58’18” N 34°4’31” E

Współrzędne pobierałem z danych zapisanych w aparacie, dokładnie w zdjęciach, które są w tym wpisie, także gwarantuję, że są dokładne ????