Korfu: Plac Spianada, Liston i Ratusz w mieście Kerkyra

409
Ulice Korfu

Korfu to słoneczna wyspa, która leży na zachód od Grecji, a dokładnie na wysokości granicy grecko-albańskiej. Nie jest to wyspa aż tak popularna wśród Polaków, jak Kreta czy nawet Zakintos, ale urokliwy klimat położonej w północnej części Morza Jońskiego wysepki, przyciąga fanów greckich klimatów. Przyciągnął i nas, bo od razu zakochaliśmy się w Korfu!

W tym wpisie przyjrzymy się mieście Kerkyra, a dokładniej skupimy się na Placu Spianada, Liston, a także ratuszu położonym w centrum. W jednym z poprzednich tekstów skupiliśmy się na Starej Fortecy w Korfu.

Korfu, fot. Erik Karits / Unsplash
Korfu, fot. Erik Karits / Unsplash

Korfu: Plac Spianada

Esplanada jest centralnym miejscem miasta, gdzie spotykają się mieszkańcy Korfu. Plac został zbudowany w stylu Królewskich Ogrodów Europy.

Ta rozległa oaza zieleni rozciąga się pomiędzy Starą Fortecą a centrum miasta. Plac został wytyczony po najeździe Turków w 1537 r., gdy Wenecjanie kazali zburzyć stojące tu domy, by zyskać wolne pole do ostrzału ewentualnych agresorów. Budowę placu rozpoczął w 1807 r. Napoleon, a całość ukończono 7 lat później. Teren otoczony jest od wschodu i północy ulicą Iroon Politecniou, od zachodu ulicami Kapodistriou i Eleftherias, a od południa ulicą Akadimias.

Jest to największy plac w tej części Europy, a także jeden z największych placów kontynentu. Często można tu trafić na koncerty i inne wydarzenia kulturalne, szczególnie w okresie letnim. Fani sportu powinni wypatrywać rozgrywek w krykieta. Sport ten jest czysto brytyjską dyscypliną, jednak został z entuzjazmem przyjęty przez mieszkańców Korfu,. odkąd na wyspie rządzili Brytyjczycy i dziś znajduje się tu 12 klubów krykieta.

Korfu: Liston w mieście Kerkyra

Północno-zachodnią pierzeję placu stanowi przyciągający tłumy turystów popularny deptak Liston.

Ciągnie się on wzdłuż majestatycznych, francuskich budowli, które wzorowane są na Rue de Rivoli w Paryżu. Zostały wzniesione w latach 1807–1814 i początkowo pełniły funkcję koszar dla francuskich żołnierzy. Warto tutaj zajrzeć po długich spacerach, aby odpocząć od słońca w zacienionych ogródkach kawiarnianych w cieniu arkad. Dzięki takiemu doznaniu, poczujemy można poczuć się jak prawdziwy Korfianin.

Ratusz w mieście Kerkyra na Korfu

Elegancki budynek jest kolejną z budowli pamiętających czasy weneckie.

Siedziba miejskiego ratusza (Town Hall) została wzniesiona przez Wenecjan pod koniec XVII w. jako loggia, czyli miejsce spotkań arystokracji. W XVIII w. w gmachu urządzono pierwszy nowożytny teatr w Grecji, a od początku XX w. budowla pełni funkcję ratusza. Plac, przy którym stoi, plateia Dimarcheiou, w czasach weneckich był najważniejszym w mieście. Z tego powodu tuż obok dawnej loggii wznosi się XVII-wieczny kościół św. Jakuba (Agios Iakovos Church) – dawna katolicka katedra Korfu z dość prostą, klasycystyczną fasadą.