Korfu: Stara Forteca w mieście Kerkyra

3166
korfu
fot. Mikuláš Prokop

Greckie wyspy, jak i sama Grecja to jeden z naszych bardziej ulubionych kierunków. Staramy się co roku chociaż raz odwiedzić Grecję, bo czujemy, że jest to nasz drugi dom. Za nami kilkanaście wizyt w tym pięknym kraju, dlatego czas podzielić się tym, co udało nam się dowiedzieć o miastach, wyspach i miejscowościach w Grecji. Zacznijmy od wyspy Korfu.

Kerkyra – stolica Korfu

Urokliwe miasteczko to  stolica  wyspy  Korfu i  największe miasto  w  całym  archipelagu. Nie sposób je zwiedzić, nie zaglądając do Starej Twierdzy, czy też dwóch najważniejszych muzeów: Bizantyjskiego i Archeologicznego.

Stara Forteca

Dopływając statkiem do Korfu, jako pierwszą zobaczymy właśnie Fortecę, bo dzięki swojej wielkości widoczna jest z daleka.

Usytuowana jest na skalistym półwyspie, po wschodniej stronie miasta. Widoczna jest także z samolotu podczas lądowania. Stara Forteca, albo inaczej Stara Twierdza (Palaio Frourio), została wybudowana w latach 1545–1555 przez Wenecjan. Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej fascynujących fortyfikacji w Europie, a na pewno w samej Grecji.

korfu
fot. Mikuláš Prokop

Dookoła twierdzy powstała sztuczna fosa (Contrafossa), która miała wzmocnić ochronę miasta. Całość połączona była z lądem ruchomym mostem. Przy wejściu warto zwrócić uwagę na wykute w marmurze rzeźby w weneckim stylu. Do wnętrza prowadzi mostek, który przecina wspomnianą fosę przekształconą w kanał. Po prawej stronie za bramą stoi zabytkowy kościół garnizonowy św. Jerzego. Wybudowany został w połowie XIX w. przez Anglików. Po II wojnie światowej i odbudowie został przekazany Kościołowi prawosławnemu. Uliczką dochodzi się do Zamku Lądowego (Castel a Terra), po drodze mijając malowniczą wieżę zegarową, obowiązkowy punkt fotograficzny. Z kolei z latarni morskiej, znajdującej się na szczycie twierdzy, można podziwiać urocze widoki na całe stare miasto. Dookoła ulokowało się mnóstwo kawiarenek, gdzie można odpocząć po długich spacerach krętymi uliczkami. Do fortecy można dostać się od Esplanady, czyli głównego placu w Korfu, który szczyci się mianem drugiego pod względem wielkości placu w Europie.

Otwarte: IV–X codziennie 8.00–20.00; XI–III codziennie 8.00–15.00

6 € (3 €); bilet łączony do Starej Fortecy i muzeów: Bizantyjskiego, Archeologicznego, Willi Mon Repos oraz Muzeum Sztuki Azjatyckiej, ważny 3 dni: 14 € (7 €)