Wyspa Zakintos: wioska Maries, wyspa Korakonisi, Morski Park Narodowy i Keri

1115
keri-zakintos
Photo by Kevin Charit on Unsplash

Tworzymy dalej przewodnik po Zakintos, lub jak kto woli Zakynthos. Tym razem skupiamy się na czterech kolejnych miejscach, które z całą pewnością godne są polecenia i według nas warte są odwiedzenia. Wioska Maries jest bardzo często odwiedzania przez turystów, bo przenosi nas w prawdziwy grecki klimat, gdzie uliczki pełzają pomiędzy domkami. Jest to niewielka miejscowość, którą zamieszkuje kilkaset osób. W tym tekście przeczytacie także o Morskim Parku Narodowym Zakintos, chroniącym faunę i florę wyspy, a także wioskę Keri i jaskinie w pobliżu, o tej samej nazwie.

Maries

Wioska znajduje się niedaleko portu Vromi, 30 km na zachód od Zante. Otoczona jest dużą ilością zieleni, której dostatek na wyspie. W tej tradycyjnej, górskiej wiosce można spacerować wzdłuż zawiłych uliczek pełznących między kamiennymi domami. W Maries mieszka niespełna 400 osób, a większość z nich to rolnicy. W centrum miasteczka znajduje się kościół Panagia Maresotissa, a wewnątrz świątyni przepiękna ikona.

Wyspa Korakonisi

Zaciszna zatoka jest położona na zachodnim wybrzeżu Zakintos. Otoczona jest wioskami Koliomenos i Agios Leon. Dojazd nie jest utrudniony, bo do miejsca prowadzi 8-kilometrowa asfaltowa droga. Karakonisi to oaza spokoju, a jednocześnie pomnik przyrody. Na końcu wąskiej drogi, na skalistym zboczu znajduje się punkt widokowy, a w miesiącach letnich jest tam parking i przydrożny bar. Dobre miejsce na zrobienie zaopatrzenia przed spacerem po stromych schodach. Ich zwieńczeniem będzie zatoka, gdzie można popływać i pochodzić po skałkach. Miejsc do leżenia nie ma zbyt wiele, bo zatoka otoczona jest skałami. Karakonisi przyciąga również amatorów snurkowania.

Morski Park Narodowy Zakintos

Morski Park Narodowy powstał w 1999 r. Podstawowym celem i misją Parku jest ochrona fauny i flory na wyspie. Przede wszystkim pod opieką znajdują się najbardziej zagrożone gatunki, zarówno żółwi morskich, jak i innych zwierząt. Szczególnie żółwie Caretta Caretta upodobały sobie ciepłe plaże na południu wyspy. Morski Park ma pod opieką także zagrożone foki Monachus Monachus, która zamieszkuje zachodnie wybrzeża Zakintos. Pracownicy parku dbają również o mokradła w okolicy jeziora Keri i całej wyspy Strofades, znajdującej się około 40 km na południe od Zakintos. Obszar Parku obejmuje ekosystemy i wydmy, które zachowane są w skali unikalnej nie tylko w Grecji, ale i w Europie.

keri-zakintos
Photo by Kevin Charit on Unsplash

Keri

Niewielka wioska Keri położona jest na południowy zachód od miasta Zante. Wioska znajduje się na niewielkim wzniesieniu, co dodaje jej uroku i wyjątkowości. Poniżej znajduje się plaża Limni Keriou, dysponująca skromnym portem. Wioska Keri zdaje się nie podążać szybką ścieżką rozwoju i zachowuje swój tradycyjny, kameralny styl. Większość miejscowych dalej pracuje w rolnictwie, zamiast iść w ślady innych miasteczek w kierunku turystyki. Dookoła znajduje się mnóstwo gajów oliwnych, a także winnice, gdzie powstaje jedno z najlepszych win na całej wyspie. Na popołudniowy spacer można zanurzyć się zawiłe, wąskie uliczki, wijące się między starymi, kamiennymi domami. Budynki na szczęście przetrwały trzęsienie ziemi w 1953 r. Niespełna 1 km od wioski Keri, znajduje się latarnia morska, oferująca wspaniały widok na wody Morza Jońskiego. Panoramę podziwiać możemy z 300-metrowego klifu. Latarnia jest wciąż działająca, nieprzerwanie od ponad stu lat. Warto odwiedzić to miejsce pod wieczór, a widok zachodzącego słońca zostanie w pamięci na długo.

Jaskinie Keri

Keri to nie tylko tradycyjna grecka wioska. Niedaleko miejscowości, tuż za plażą Marathi znajdują się jaskinie. Dostęp do nich jest tylko od strony morza, ale w okolicy znajduje się sporo miejscowych, którzy oferują taki transport. Miejsce przyciąga płetwonurków, którzy eksplorują podwodne przestrzenie.