Wyspa Zakintos: Plaża Gerakas, Monastyr Skopiotissa i Kalamaki

592
Gerakas

Przemierzając wschodnie wybrzeże Zakintos, trafiamy na plażę Gerakas, która jest jedną z piękniejszych plaż na wyspie. Leży na najbardziej wysuniętym na wschód cypelku i przyciąga turystów, którzy chcą opalać się na piaszczystym brzegu. Wschód to także plaża Kalamaki, gdzie również znajdziemy żółwie Caretta-Caretta.

Plaża Gerakas – Zakintos

Południowa plaża Zakintos.

Gerakas zaliczana jest do jednej z najpiękniejszych plaż na Zakintos. Piaszczysta plaża przypomina wyciągnięty ogon jaszczurki, który swoje zakończenie ma na małym cypelku w głąb morza. To właśnie ten cypel zyskał popularność, głównie ze względu na to, że w całości składa się z gliny. Tutaj przybywały tłumy turystów spragnionych regeneracyjnej terapii glinianej. Aktualnie miejsce to jest zamknięte ze względu na zniszczenia, jakie powstały w wyniku nadmiernej eksploatacji. W okresie od maja do października można przyjść na plażę tuż przed świtem i wypatrywać momentu wykuwania się żółwi, które pospiesznie wędrują w stronę wody. Cały teren należy do chronionego Parku Morskiego Zakintos. Podobnie jak plaża Sekania, jest to miejsce lęgowe zagrożonych gatunków morskich żółwi. Dostęp do plaży zabroniony jest na pół godziny przed zachodem słońca i pół godziny po wschodzie.

GerakasMonastyr Skopiotissa

Klasztor zbudowany został w połowie XV w., chociaż dokładna data nie jest znana. Pewne jest, że w 1534 r. trafił on w ręce szlacheckiej rodziny „Logotheton” i do dzisiaj do niej należy. Jest to jednocześnie najstarszy kościół na całej wyspie. Konstrukcja przypomina kształt krzyża, a wcześniej w tym miejscu stała świątynia Artemidy. Wewnątrz znajdują się przepiękne malowidła na ścianach, a także ikona Panagia Skopiotissa. Z okolicy świątyni rozpościera się widok na całą okolicę, idealny punkt widokowy na zdjęcia. Po wschodniej stronie kościoła znajduje się skaliste wzniesienie. Bez problemu można na nie wejść korzystając z przytwierdzonych tam lin. Na szczycie czeka na nas panorama wioski i widok na Morze Śródziemne.

Kalamaki

Kolejna plaża, na której spotkać można żółwie Znajduje się w południowej części Zakintos i charakteryzuje się szerokim piaszczystym pasem. Woda w tym miejscu jest bardzo płytka, przez co temperatura dość wysoka. Plaża ta jest pod ścisłą ochroną przyrodniczą, ponieważ tutaj gniazduje zagrożony żółw morski. W okolicy można znaleźć przyjazne, zaciszne kurorty, w sam raz na romantyczne wakacje we dwoje.