Gdzie wyjechać w 2019 roku – Bangkok [informacje praktyczne]

1292

Gdzie wyjechać w 2019 roku? Nie ma jednej jasnej odpowiedzi. Destynacja jest zależna od upodobań. Postanowiłem przygotować cykl artykułów na ten właśnie temat, tak aby przybliżyć niezdecydowanym wybrane kierunki. Znajdziecie tutaj informacje o konkretnym mieście czy państwie, terminie – kiedy najlepiej pojechać biorąc pod uwagę szereg czynników takich jak pogoda, liczba turystów, czy wydarzenia w danym miejscu. Jeśli ktoś z Was maiłby jakiś kierunek „na oku”, a ma dużo pytań – pisz śmiało (wejdź do zakładki kontakt), a postaram się przygotować w miarę szybko podobne zestawienie dla Ciebie. Na pierwszy rzut – stolica Tajlandii, miasto owiane zarówno złą sławą, jak i tajemnicami. Bangkok.

Bangkok – informacje praktyczne.

Tajlandia to to państwo położone w południowo-wschodniej części Azji. Dawna nazwa kraju to Syjam, obowiązywała ona do 1949 roku. Pond 90% Tajów wyznaje buddyzm, który to jest główną religią kraju. Bangkok to największe miasto Tajlandii, liczące wg oficjalnych danych na 2017 rok – ponad 9 milionów ludzi. Jest to ponad pięć razy więcej niż stolica naszego kraju – Warszawa. Leży nad rzeką Menam. Miasto obnoszące się mianem światowej stolicy seksu i rozpusty, a jednocześnie posiadające 400 świątyń zarówno buddyjskich, jak i hinduistycznych. Warto także zaznaczyć, że Bangkok to ważny element na kulinarnej mapie świata.

Jaka waluta obowiązuje w Tajlandii?

W całym kraju oficjalną walutą jest baht. 1 THB to 100 satangów. W obiegu są banknoty o nominale 20, 50, 100, a także 500 bahtów. Najtaniej jest kupić bahty na miejscu, wyjdzie niższy przelicznik niżeli w polskim kantorze. Najlepiej jednak mieć ze sobą dolary amerykańskie, albo euro, nie będziemy mieli problemu z wymianą.

Tajlandia – wiza.

Przy wyjeździe do Tajlandii Polacy nie mają obowiązku wizowego. Oczywiście są pewne obostrzenia – turyści bez wizy mogą przebywać maksymalnie 30 dni, bez różnicy czy dostajemy się do Tajlandii samolotem czy drogą lądową (do końca 2016 przekraczając granicę lądową, mogliśmy przebywać maksymalnie 15 dni).

china townKiedy jechać do Bangkoku?

Najbardziej dogodnymi miesiącami na podróż do Tajlandii jest okres między drugą połową październikiem a początkiem marca. Od połowy marca zaczynają się dość mocne upały (co kto lubi). Natomiast pod koniec maja rozpoczyna się pora deszczowa, która jest dość uciążliwa, gdyż opady mogą być bardzo obfite. Zwykle trwa ona do pierwszych dni października i lepiej nie planować w tym czasie wyjazdów, jeśli nie chcemy mieć podróży planowanej przez deszcze. W trakcie pory deszczowej część zabytków jest po prostu zamknięta dla zwiedzających. Niestety jak to bywa nie można mieć wszystkiego podanego na tacy – razem z optymalną pogodą przybywa turystów, a loty automatycznie drożeją. O ile pierwszą kwestię ciężko obejść, to na tą drugą można znaleźć rozwiązanie – musimy szukać lotów z dużym wyprzedzeniem. O tym parę akapitów niżej.

Tajlandia – wymagane szczepienia

Na tę chwilę nie ma żadnych obowiązkowych szczepień przy wyjeździe do Tajlandii. Niemniej jednak zalecane jest zaszczepienie się przeciwko malarii.

Czym do Bangkoku?

Najszybszym środkiem transportu jest zdecydowanie samolot. Z Polski praktycznie z każdego lotniska znajdziemy połączenie, jednak to z Warszawy jest najszybciej – zazwyczaj jedna przesiadka. Do Bangkoku polecimy m.in. liniami Emirates, Qatar Airways, czy ostatnio Air China. Ceny są różne – możemy znaleźć połączenie już od 1600zł w obie strony. Warto także rozważyć wylot z Berlina czy Frankfurtu.

Ile kosztuje wyjazd do Bangkoku?

I tutaj zaczynają się schody. Nie da się jednoznacznie wycenić takiej podróży, wszystko zależy od typu podróżnika: co chce zobaczyć, jak długo chce przebywać. Kwestia indywidualna: czy to wyjazd typowo wypoczynkowy z leżeniem nad wodą, czy też bardziej z nastawieniem na zwiedzanie i poznanie kultury i zwyczajów mieszkańców Bangkoku.  Poniżej jednak staram się przybliżyć różne warianty kosztowe takiej wyprawy.

Bangkok – co zobaczyć?

Tajlandia zawsze była popularna, a ostatnio po raz enty przeżywa swoje złote lata. To zdecydowanie niezbędny punkt na liście każdego szanującego się podróżnika. Co raz więcej osób wyjeżdża na kilka tygodni nawet typowo „na wakacje”, całymi rodzinami z małymi dziećmi. Kolorowy świat Bangkoku przyciąga każdego – zarówno miłośnika historii, architektury, a także zieleni i krajobrazów.

Wat Phra Kaew – Świątynia Szmaragdowego Buddy

Zdecydowanie jeden z ważniejszych punktów do zobaczenia w Bangkoku. Znajduje się w obrębie Wielkiego Pałacu. Figurka Buddy mierzy 45cm i przedstawia Buddę w pozycji siedzącej. Nazwa jest nieco myląca – postać nie jest zbudowana ze szmaragdu, a z zielonego jadeitu, pokryta jest natomiast w całości srebrnymi płytkami.

Świątynia Wat Pho, czyli Świątynia Spoczywającego Buddy

Ta dość nietypowa, bo przedstawiająca leżącego Buddę figurka przyciąga tłumy turystów. Wat Pho znajduje się na terenie dawnego królewskiego miasta – Rattanakosin, nieopodal wspomnianego wyżej Wielkiego Pałacu. Figura mierzy 45 metrów, a same stopy Buddy mają po 3 metry wysokości. Jeśli już będziecie w tym miejscu to warto odwiedzić najbardziej znaną szkołę Tajskiego Masażu, która to znajduje się także w Wat Pho.

Pływający TargPływający Targ – Damnoen Saduak

Niemalże na każdej pocztówce z Bangkoku znajdziemy zdjęcie właśnie z tego miejsca. Słynny pływający targ, gdzie zamiast na stoiskach towar wykładany jest na łodziach unoszących się po wodach kanału. Znajdziemy tam niemalże wszystko – od egzotycznych owoców i warzyw, poprzez przyprawy z całego świata po gotowe dania serwowane przez Tajów, którzy mają na głowie kultowe słomiane kapelusze. Kanał ma ponad 30 km długości, zdecydowany „must see” w Bangkoku.

Chinatown

Chińska dzielnica to jedna z główniejszych atrakcji miasta, a jednocześnie główne centrum handlowe. W obrębie całej dzielnicy znajdziemy setki sklepów oferujących najróżniejsze towary. Wieczorem ulice zamieniają się w jedną wielką restaurację. Raj dla miłośników street food. Zapachy azjatyckiej kuchni przyciągają już od dalszych przecznic.

Most na rzece Kwai

Oddalając się od miasta możemy zobaczyć słynny most na rzece Kwai, jest to miejsce oddalone około 100 km od Bangkoku. Dla znających się trochę na filmografii – jedna informacja: nie, to nie jest ten most z filmu i książki o tym samym tytule – „Most na rzece Kwai”.

Bangkok Tuk TukŚwiątynia Wschodzącego Słońca, czyli Wat Arun

Świątynia leży na zachodnim brzegu rzeki Menam. Najlepiej odwiedzić to miejsce o świcie lub wieczorem, kiedy łagodne słońce ładnie oświetla budowlę. Ściany świątyni zdobi tłuczona porcelana, która pochodzi z Chin. Była używana jako balast na łodziach, które krążyły między Chinami i Tajlandią.

Przykładowy kosztorys wyjazdu – wersja budżetowa:

Termin: 14 dni – 14-28 luty.

Cena biletu: ok 1890 PLN /osoba / obie strony – przesiadka Doha albo Dubaj

Nocleg: Sleep BKK 386 PLN / 14 dni / dwie osoby

Pogoda: optymalna, przed upałami

Strefa czasowa: +6h w stosunku do czasu polskiego

Poruszanie się po mieście: taxi, tuk-tuk

Dzienny koszt transportu po mieście: od 11 PLN

Najlepszy sposób na jedzenie: ulica

Cena wyżywienia dziennie: od 20 PLN / os.

Co zwiedzać: miasto, świątynie

Ceny w sklepach: bardzo niskie

Alkohol: nieznacznie tańszy niż w Polsce

Szczepienia: brak wymaganych, zalecane przeciwko malarii, tężcowi i WZW

Koszty szczepień zalecanych: ok 200-300 PLN

Bezpieczeństwo: trzeba być ostrożnym

Wiza: brak

Ktoś z Was się wybiera w tym roku do Bangkoku? Masz pomysł gdzie wyjechać w 2019 roku? Podziel się planami bądź wrażeniami w komentarzu! Zachęci mnie to do przygotowywania kolejnych celów podróżniczych na 2019 rok! Sami dopiero przygotowujemy wyjazd do tego miasta, dlatego każda informacja na pewno się przyda.

Zdjęcia pochodzą z PixelBay. Link do Booking to link afilacyjny – będę wdzięczny jeśli z niego skorzystasz – Ciebie to nic nie kosztuje ????