Kontynuujemy podróż po słonecznej wyspie Korfu w Grecji. Będąc w stolicy wyspy, czyli w miejscowości Kerkira warto odwiedzić największe atrakcje miasteczka, takie jak Muzeum Banknotów, Liston i Ratusz, a także obiekty sakralne, czyli wszechobecne w Kerkirze kościoły. Tych jest sporo, a my przytoczymy te dwa najbardziej urokliwe.
Kościół św. Spirydona
W najsłynniejszym kościele na wyspie zgromadzono relikwie św. Spirydona.
Świątynia (Agios Spirydon church) została wzniesiona w latach 80. XVIII w. Obiekt posiada najwyższą dzwonnicę na Wyspach Jońskich, którą wieńczy czerwona kopuła. Wewnątrz kościoła w krypcie w podwójnych sarkofagach przechowywane są relikwie świętego (części ciała), które wystawiane są dla odwiedzających przez dwa dni w roku: we wschodnim kościele prawosławnym, gdzie przestrzega się kalendarza juliańskiego jest to 12 grudnia, a także 14 grudnia, na zachodzie. Relikwie cztery razy w roku są wtedy przenoszone w uroczystej procesji przez miasto. Podobno doczesne szczątki świętego mają wyjątkowe cechy: cały czas utrzymują temperaturę żywego ciała, a także pozostają elastyczne. Choć nad tym zjawiskiem pochylało się wielu naukowców z całego świata, do dzisiaj nie zostało ono wyjaśnione.
Wnętrze kościoła zdobi XVIII-wieczne sklepienie z barokowymi malowidłami, które przedstawiają sceny z życia św. Spirydona. Godny uwagi jest również ikonostas wykonany z marmuru.
Saint Spyridon Str.32, Corfu Town 491 00, Grecja
codziennie: 7.30–20.00
wstęp wolny
Ciekawostka:
Spyridon (inaczej Spyros) był skromnym pasterzem, prostym człowiekiem. Od najmłodszych lat oddany był Bogu. Został kapłanem w swojej wiosce i chętnie pomagał parafianom. Nazywano go uzdrowicielem, gdyż wierzono, że Bóg obdarzył go szczególnymi mocami przepędzania chorób i demonów. Święty Spyridon jest nazywany chodzącym świętym, uważa się bowiem, że ciągle chodzi po świecie i uzdrawia, przez to jego wykonane z jedwabiu buty są zużywane. W trumnie zamontowano więc specjalny otwór w jej dolnej części, tak aby często można było kapcie wymieniać. Odbywa się to podczas jego święta, kiedy pielgrzymi całują jego stopy.
Kościół Matki Bożej z Groty
Katedra Korfu zachwyca oryginalną, kolorową fasadą.
Kościół Matki Bożej z Groty (Panagia Spileotissa Metropolitan Church) przy plateia Mitropolis wzniesiono w 1577 r. na miejscu starszej świątyni. W 1841 r., po powiększeniu, stał się on katedrą Korfu. Czci się tam także św. Teodorę – bizantyjską cesarzową z IX w., która w 843 r. przywróciła kult ikon. Szczątki władczyni sprowadzono na Korfu i złożono w katedrze w srebrnej urnie obok bogato zdobionego marmurowego ikonostasu pełnego ikon, z których najstarsze pochodzą prawdopodobnie z XIV w.
W kościele zachowały się także fragmenty fresków z XVII w., a jego ściany zdobią trzy duże, ciemne obrazy przedstawiające sceny ze Starego Testamentu. Neobarokowa fasada świątyni została wykonana na początku XX w.