Korfu: Muzeum Casa Parlante, Muzeum Banknotów i Muzeum Sztuki Azjatyckiej

267
Muzeum Banknotów, Korfu. Fot. visit.corfu.gr

Zwiedzając dalej Kerkirę na Korfu, możemy trafić na liczne w tym mieście muzea. Nie każdy przepada za zwiedzaniem tego typu obiektów, szczególnie na śródziemnomorskich wyspach, ale to właśnie może być często znakomita okazja do ochłody w słoneczny dzień.

Muzeum Casa Parlante, Korfu, Kerkira

Jedno z najnowszych muzeów na Korfu idealnie wprowadza w przeszłość nie tylko miasta, lecz także całej wyspy.

Muzeum mieści się w zabytkowej rezydencji, wybudowanej w XIX w. Wejście do Casa Parlante jest niczym wejście przeszłość Korfu. Sam obiekt i jego architektura świetnie wprowadzają w atmosferę tego, co czym opowiadają eksponaty. Muzeum odtwarza codzienne życie wyspiarskiej szlachty sprzed dwóch stuleci. Wykorzystywane do tego są animowane postaci, a także wyposażenie i dekoracje wnętrz. Dodatkową atrakcję stanowią pobudzające zmysły zapachy i dźwięki. Muzeum zwiedza się w kilkuosobowych grupach, z przewodnikiem, który w barwny i interesujący sposób przybliża historię dawnych mieszkańców tego miejsca.

Nikiforou Theotoki 16, Kerkira 491 00, Grecja
Codziennie: pn.–sb. 10.00–18.00, nd. 10,00–14.00
Dorośli: 7 €
Dzieci i studenci: (5 €)
www.casaparlante.gr

Muzeum Banknotów

Muzeum przedstawia blisko 200 lat historii Grecji poprzez jej pieniądze.

Muzeum Banknotów, Korfu. Fot. visit.corfu.gr
Muzeum Banknotów, Korfu. Fot. visit.corfu.gr

Muzeum Banknotów (Banknote Museum) mieści się w zabytkowym budynku, w którym w 1840 r. otwarto pierwszy oddział Banku Jońskiego. Wystawa prezentuje kolekcję greckich banknotów, a jednocześnie opowiada o zmiennych losach kraju – od pierwszych papierów dłużnych wyemitowanych przez rząd rodzącego się państwa greckiego aż do końca drachmy, którą w 2002 r. zastąpiło euro.

plateia Iroon Kypriakou Agona
IV–IX śr., pt. 9.00–14.00 i 17.30–20.30, czw. 9.00–15.00, sb.–nd. 8.30–15.00; X–III śr.–nd. 8.00–15.00
wstęp wolny

Muzeum Sztuki Azjatyckiej

Muzeum Sztuki Azjatyckiej, Korfu. Fot. matk.gr
Muzeum Sztuki Azjatyckiej, Korfu. Fot. matk.gr

Muzeum to uchodzi za jedyne w Grecji, które poświęcone jest wyłącznie sztuce Indii i Dalekiego Wschodu.

Muzeum (Corfu Museum of Asian Art.) w pałacu św. Jerzego I św. Michała, neoklasycystycznej dawnej siedzibie brytyjskich Wysokich Komisarzy rządzących Wyspami Jońskimi z ramienia imperium, powstało w 1928 roku., pierwotnie jako Muzeum Sztuki Japońsko-Chińskiej, a pierwszą kolekcję otrzymało od Gregoriosa Manosa, który przekazał ją państwu greckiemu. Od tamtej pory przekazywanie darowizn tej placówce stało się modne, przez co jej zbiory bardzo się rozrosły i aktualnie obejmują ponad 15 tys. dzieł sztuki. Są to prywatne kolekcje, ale także pojedyncze przedmioty, przekazywane przez ludzi. Na uwagę zasługuje kolekcja Hadjivassiliou, na którą składa się ponad 400 dzieł, pochodzących z Tybetu, Pakistanu, Indii i Syjamu. Została ona przekazana muzeum w 1973 r. i właśnie wtedy instytucję przekształcono w Muzeum Sztuki Azjatyckiej, gdyż kolekcje chińsko-japońskie przestały stanowić większość eksponatów.

Palea Anaktora, Kerkira 491 00, Grecja
IV–X codz. 8.00–20.00; XI–III codz. 9.00–16.00
6 € (3 €); bilet łączony do Starej Fortecy i muzeów: Bizantyjskiego, Archeologicznego, Willi Mon Repos oraz Muzeum Sztuki Azjatyckiej, ważny 3 dni: 14 € (7 €)
www.matk.gr Godziny otwarcia (do sprawdzenia)