Kreta na kilka dni, zabytki, atrakcje, zwiedzanie – w pigułce

4159
Kreta

Co raz więcej lotnisk w Polsce ma w swojej ofercie loty w miejsca, które określane są kierunkami wakacyjnymi. Nie chodzi mi o zorganizowane loty z biurami, ale o tanie linie lotnicze czy czartery, dzięki którym za grosze na własną rękę, dostaniemy się w ciepłe regiony południowej Europy. Nierzadko można znaleźć ciekawe oferty na pobyt z trzema czy czterema noclegami. Takim miejscem niewątpliwie jest Kreta. Zebrałem kilka najważniejszych miejsc do zobaczenia na jednej z najpopularniejszych greckich wysp.

Kreta – największa grecka wyspa

Kreta to wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Jest piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską, a największą jeśli chodzi o wyspy greckie. Niespełna 650 tysięcy mieszkańców zamieszkuje obszar 8336 km2. Największym miastem Krety jest Heraklion, który jest także stolicą wyspy. Lato jest zdecydowanie upalne, natomiast zimą na szczytach znajdziemy biały puch. Najbardziej optymalnymi miesiącami na zwiedzanie wyspy to marzec-maj, a także wrzesień-październik.

KretaKreta – samolotem

Na wyspie znajdziemy dwa lotniska: w Heraklionie i w Chanii. Z Polski znajdziemy m.in. takie połączenia:

Port lotniczy Chania

  • Kraków, Wrocław, Warszawa-Modlin, Katowice (Ryanair)
  • Bydgoszcz, Warszawa-Chopin, Gdańsk, Katowice, Lublin (czarter Enter Air)

Port lotniczy Heraklion

  • Warszawa-Chopin, Bydgoszcz, Poznań, Katowice (czarter Enter Air)
  • Warszawa-Chopin, Katowice (czarter LOT)

Oczywiście są jeszcze inne, sezonowe loty z biur podróży, gdzie można znaleźć tanie połączenia. Istotny jest wybór lotniska docelowego – Chania znajduje się na zachodniej części wyspy, Heraklion natomiast w centralnej.

KretaPlaże Krety

Amatorzy wypoczynku tego bardziej leniwego znajdą na wyspie przepiękne, piaszczyste plaże przy krystalicznie czystej wodzie. Około 40km na wschód od Chanii znajdziemy jedną z piękniejszych plaż – Georgioupolis Beach, która zachwyca szerokim brzegiem i piaskiem przypominającym nasze plaże. Innym punktem godnym uwagi jest wysunięta bardziej na południe Preveli Beach, dla tych, którzy cenią sobie większy spokój i odosobnienie. Są jednak dwie inne plaże, które każdy odwiedzający Kretę ma na swojej liście „must see”, mianowicie to Elafonissi, znajdująca się na południowym zachodzie wyspy. Plaża charakteryzuje się różowym piaskiem. Druga to Laguna Balos w północno-zachodniej części. Turkusowe kolory w połączeniu z płytką wodą robią niesamowite wrażenie.

Wąwozy

Bardziej aktywni także znajdą coś ciekawego na wyspie. Każdy bardziej zaznajomiony z historią Grecji kojarzy wyjątkowy wąwóz Samaria, leżący w górach Białych, długi na 16 km. Samo zejście w dół to około 5 godzin marszu, ale widoki warte są poświęconej energii. Z początku możemy szybko się zniechęcić, gdyż droga jest kamienista i wypełniona wystającymi korzeniami, dalej jednak ścieżka staje się bardziej prosta i przyjazna. Na trasie znajdziemy opuszczona wioskę Samaria, gdzie w znajdującej się tam cerkwi ujrzymy XIV wieczne freski. Najwęższe miejsce wąwozu to tzw. Stalowe Wrota, mające 3,4m szerokości. Po przejściu tego punktu zostaje nam około 30-40 minut spaceru. Po dojściu do miejscowości Agia Roumeli udajemy się na prom. Warto tutaj zaznaczyć, ze powinniśmy zaopatrzyć się w dobre buty do trekkingu, sporą ilość wody, a także nakrycie głowy. Innym, mniej popularnym wąwozem jest Imbros, wejście do niego znajduje się w miasteczku o tej samej nazwie. O wiele łatwiejsza droga, długa na około 8km.

KretaHistoria

Osoby zainteresowane poznawaniem zabytków na pewno odnajdą się w miejscowości Knossos, niedaleko Heraklionu. Znajdziemy tam pałac Minosa, którego ruiny odnaleziono w 1899 roku przez sir Arthura Evansa. Budowla datowana jest na około 2-1,5 tys lat p.n.e. Warto także odwiedzić takie miejscowości jak Fodele czy Elos, gdzie spacerując wśród oliwnych gajów zobaczymy antyczne zabytki.

Santorini

Dla fanów małej wysepki niedaleko Krety będzie to dobra okazja do odwiedzenia fotograficznego raju. Znane z pocztówek i katalogów niebieskie kopułki na białych domkach robią fantastyczne wrażenie. Na Santorini dostaniemy się katamaranem, promem czy innymi dostępnymi środkami transportu, które są mocno reklamowane na Krecie. Czas takiej podróży waha się od 2 do 5 godzin.

Biorąc pod wagę różnorodność atrakcji jakie oferuje nam Kreta z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie nawet na kilkudniowy wypad z przyjaciółmi. Na pewno pobyt na wyspie pozostawi nam też niedosyt i będziemy tu wracać kolejny raz, aby odkrywać jej piękno od nowa.