Wiedeń, największe miasto i stolica Austrii, położone jest w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Co ciekawe, tworzy ono odrębny kraj związkowy. Do Wiednia z Polski podróżować można samochodem (przez Czechy lub Słowację), pociągiem, autokarem, busem, samolotem (LOT, Austrian Airlines, Luxair, Germanwings, Lufthansa, SAS), a nawet rowerem – ścieżką rowerową Greenways. Podróż samochodem opłaci się bardziej, kiedy będziemy podróżować z towarzystwem.
Obowiązkowym punktem dla zwiedzającym jest historyczne centrum miasta. Pełne jest ono zabytków ze wszystkich epok, z przewagą XIX-wiecznego historyzmu i secesji. To między innymi przepiękne centrum sprawia, że Wiedeń jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast Europy.
Architektura
Piękne budowle użyteczności publicznej w Wiedniu położone są przy Ringstrasse, szerokiej, reprezentacyjnej alei powstałej w miejsce murów obronnych. Przy Ringu stoi ratusz (Neues Rathaus), Teatr Wiednia (Burgtheater), uniwersytet (Universität Vien), parlament (a przed nim neoklasycystyczna kolumna z posągiem i fontanną Pallas Ateny), Muzeum Historii Sztuki i opera. Przez centrum przepływa Kanał Dunajski (Donaukanal). Sam Dunaj zobaczyć można w innej części miasta.
Wśród sztandarowych zabytków Wiednia wskazać należy romański kościół św. Ruprechta, gotycką katedrę św. Szczepana na Stephenplatz, barokowy kościół św. Karola oraz klasycystyczny parlament. Pięknym zabytkiem jest też Kościół Wotywny (Votivkirche), ufundowany przez cesarza Maksymiliana. Uwagę przyciągają jego dwie strzeliste, 99-metrowe wieże.
Historia
Żelaznym punktem wycieczki powinien stać się Pałac Hofburg, którego najstarszą częścią jest XIII-wieczny Dziedziniec Szwajcarski. Na placu In der Burg stoi pomnik cesarza Franciszka II, a w apartamentach cesarza Franciszka Józefa i cesarzowej Sissi mieści się muzeum. W Hofburgu w każdy sylwester odbywa się znany na całym świecie bal cesarski.
Oprócz Pałacu Hofburg obowiązkowym punktem wycieczki jest Pałac Schönbrunn. Schloss Schönbrunn stanowił niegdyś letnią rezydencję cesarską. Tu urodził się i umarł Franciszek Józef I, a Karol I zrzekł się udziału w rządach. Będąc w Schönbrunn warto wejść do najstarszego na świecie ogrodu zoologicznego – Tiergarten. W zoo zobaczyć można, oprócz dzikich zwierząt, także szklarnię, rafę koralową i amazoński las deszczowy.
Skoro przy ogrodach jesteśmy, najpiękniejszym ogrodem w centrum Wiednia jest Volksgarten, pełen róż. Stoi w nim pomnik cesarzowej Elżbiety – Sissi. W ogrodzie znajduje się wzniesiona w 1823 roku świątynia Tezeusza, replika świątyni z czasów starożytnej Grecji.
Wart odwiedzenia jest Wiedeński Prater, największy park publiczny w Europie. Znajduje się w nim m.in. ogromny lunapark, oferujący chyba wszystkie istniejące rodzaje karuzel.
Łaknącym doznań kulturalnych Wiedeń oferuje liczne muzea, teatry i galerie sztuki. Wśród muzeów wymienić wypada cesarski skarbiec (Schatzkammer), Muzeum Sissi, Muzeum Ephesos (z eksponatami z Efezu), Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum) i Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum).
Muzyka
Nie sposób nie wspomnieć o Wiedniu w kontekście muzyki. Józef Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart i Ludwig van Beethoven, a także Franz Schubert, Johannes Brahmns i Straussowie – to tylko niektórzy kompozytorzy związani z tym miastem. W Wiedniu siedzibę ma słynna orkiestra Wiener Philharmoniker oraz chór chłopięcy Wiener Sängerknaben. Corocznie z Wiednia transmitowane są Koncerty Noworoczne.
Wiedeń przyciąga rzesze turystów oczywiście dzięki zabytkom i sławie miasta prawdziwie europejskiej klasy, ale też dlatego, że według badań jest miastem o najwyższej jakości życia na świecie. Przede wszystkim Wiedeń jest miastem bardzo zielonym, a ponadto jest jedną z najbezpieczniejszych metropolii. Doskonale funkcjonuje infrastruktura. A niebagatelnym powodem, dla którego warto Wiedeń odwiedzić, jest jedzenie. Słynny tort Sachera, przepyszne kiełbaski oferowane w ulicznych budkach, knajpki z winem, a dla zamożnych – wykwintne restauracje. Wiedeń to raj dla oka, ucha i podniebienia.