Korfu, Kerkira: kościoły w stolicy wyspy, które zobaczyć?

506
Ελευθέριος Μπέτσης z Pixabay
photo: Ελευθέριος Μπέτσης z Pixabay

Kontynuujemy podróż po słonecznej wyspie Korfu w Grecji. Będąc w stolicy wyspy, czyli w miejscowości Kerkira warto odwiedzić największe atrakcje miasteczka, takie jak Muzeum Banknotów, Liston i Ratusz, a także obiekty sakralne, czyli wszechobecne w Kerkirze kościoły. Tych jest sporo, a my przytoczymy te dwa najbardziej urokliwe.

Kościół św. Spirydona

W najsłynniejszym kościele na wyspie zgromadzono relikwie św. Spirydona.

Świątynia (Agios Spirydon church) została wzniesiona w latach 80. XVIII w. Obiekt posiada najwyższą dzwonnicę na Wyspach Jońskich, którą wieńczy czerwona kopuła. Wewnątrz kościoła w krypcie w podwójnych sarkofagach przechowywane są relikwie świętego (części ciała), które wystawiane są dla odwiedzających przez dwa dni w roku: we wschodnim kościele prawosławnym, gdzie przestrzega się kalendarza juliańskiego jest to 12 grudnia, a także 14 grudnia, na zachodzie. Relikwie cztery razy w roku są wtedy przenoszone w uroczystej procesji przez miasto. Podobno doczesne szczątki świętego mają wyjątkowe cechy: cały czas utrzymują temperaturę żywego ciała, a także pozostają elastyczne. Choć nad tym zjawiskiem pochylało się wielu naukowców z całego świata, do dzisiaj nie zostało ono wyjaśnione.

Wnętrze kościoła zdobi XVIII-wieczne sklepienie z barokowymi malowidłami, które przedstawiają sceny z życia św. Spirydona. Godny uwagi jest również ikonostas wykonany z marmuru.

Saint Spyridon Str.32, Corfu Town 491 00, Grecja
codziennie: 7.30–20.00
wstęp wolny

Ciekawostka:
Spyridon (inaczej Spyros) był skromnym pasterzem, prostym człowiekiem. Od najmłodszych lat oddany był Bogu. Został kapłanem w swojej wiosce i chętnie pomagał parafianom. Nazywano go uzdrowicielem, gdyż wierzono, że Bóg obdarzył go szczególnymi mocami przepędzania chorób i demonów. Święty Spyridon jest nazywany chodzącym świętym, uważa się bowiem, że ciągle chodzi po świecie i uzdrawia, przez to jego wykonane z jedwabiu buty są zużywane. W trumnie zamontowano więc specjalny otwór w jej dolnej części, tak aby często można było kapcie wymieniać. Odbywa się to podczas jego święta, kiedy pielgrzymi całują jego stopy.

Kościół Matki Bożej z Groty

Katedra Korfu zachwyca oryginalną, kolorową fasadą.

Kościół Matki Bożej z Groty (Panagia Spileotissa Metropolitan Church) przy plateia Mitropolis wzniesiono w 1577 r. na miejscu starszej świątyni. W 1841 r., po powiększeniu, stał się on katedrą Korfu. Czci się tam także św. Teodorę – bizantyjską cesarzową z IX w., która w 843 r. przywróciła kult ikon. Szczątki władczyni sprowadzono na Korfu i złożono w katedrze w srebrnej urnie obok bogato zdobionego marmurowego ikonostasu pełnego ikon, z których najstarsze pochodzą prawdopodobnie z XIV w.

W kościele zachowały się także fragmenty fresków z XVII w., a jego ściany zdobią trzy duże, ciemne obrazy przedstawiające sceny ze Starego Testamentu. Neobarokowa fasada świątyni została wykonana na początku XX w.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj