Gdzie wyjechać na wakacje w sierpniu? 8 polecanych destynacji

2408

Wiele osób zadaje nam pytania o to, gdzie pojechać w określonej porze roku. Macie wątpliwości czy Grecja jest ciepła jesienią, czy wiosna to dobry moment na Azję, a kiedy do Ameryki Południowej. Nasunęło mi to pomysł na pewien cykl tekstów, które postaramy się Wam przygotowywać regularnie, w miesięcznych odstępach. Tak się składa, że zaczął się właśnie nowy miesiąc, sierpień. Kilka dni co prawda jesteśmy spóźnieni, bo docelowo chcemy publikować artykuł w drugiej połowie miesiąca poprzedzającego, ale lepiej późno niż wcale.

Wcześniejsza publikacja pozwoli Wam na ewentualne zaplanowanie sobie kolejnego miesiąca na konkretny wyjazd. Postaramy się w skrócie opisać przede wszystkim proponowane miejsc, a także panujące tam w danym miesiącu warunku: od pogody po popularność wśród turystów. Przechodząc zatem do konkretów, zobaczcie, gdzie najlepiej wyjechać w sierpniu?

Zatoka Wraku, ZakynthosZakynthos, Grecja

 • Średni czas lotu z Warszawy: 2 godz. 30 min.
 • Temperatura w sierpniu: 23-31 °C

Ci z Was, którzy regularnie nas czytają, wiedzą dobrze, że Grecja to nasz najsłabszy punkt. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Możemy wracać tam zawsze, a najlepiej zamieszkać na jednej z greckich wysp. Nie obiecuję również, że jest szansa, aby którykolwiek z proponowanych przez nas miesięcy nie zawierał jakiegoś kierunku greckiego. Zakynthos to idealny wybór na sierpniowy urlop, największe tłumy turystów już powoli odjeżdżają, temperatura daje trochę więcej ulgi, a senne zbocza górskich terenów wyspy zapraszają do eksploracji. Owszem, jest tu nadal gorąco, ale wieczory są już chłodniejsze, a zawsze pozostaje chłodzenie się w wodach Morza Jońskiego. Zobaczcie, jak opisywaliśmy Zakynthos na naszym blogu.

Chorwacja

 • Średni czas lotu z Warszawy: 2 godz.
 • Temperatura w sierpniu: 25-30 °C

Kierunek bardzo popularny wśród turystów z Polski. Niemniej jednak, jeśli ktoś lubi spokój i odosobnienie na pewno znajdzie jakieś miejsca, gdzie wczasowiczów jest znacznie mniej. Chorwacja w sierpniu to także znakomita okazja do zwiedzania, szczególnie jeśli udamy się tam w końcówce miesiąca, wtedy słońce już nie jest tak nieznośnie jak w szczycie wakacji. Oczywiście zdecydowanym punktem do odwiedzenia jest Dubrownik, tutaj zawsze są tłumy, dlatego warto wstać wcześniej i w godzinach porannych w spokoju pospacerować, zwiedzając mury zabytkowego miasta. Miasto polecam także fanom Gry o Tron, właśnie w Dubrowniku było kręconych wiele scen, a w mieście znajdziecie także sporo miejsc, które nawiązują do serialu HBO. Jeśli natomiast chcecie miejsce typowo wakacyjne, to warto udać się w stronę Szybernika. Zobacz jak opisywaliśmy zatokę Kupari w Chorwacji, zdecydowanie warto odwiedzić!

Svalbard lub Vesteralen, Norwegia

 • Średni czas lotu z Warszawy: 2godz. (do Oslo) + ok 2-3 godz. z Oslo
 • Temperatura w sierpniu: 5-10 °C

Zaskoczenie? Tak, uważam, że to miejsce jest idealne do zwiedzania właśnie w sierpniu. Pogoda co prawda jest dość chłodna, ale optymalna na wędrówki. Miejsce idealne dla osób, które szukają przede wszystkim przygody, a na dalszym planie stawiają na wypoczynek. Svalbard znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Norwegią a biegunem północnym. Miejsce staje się coraz bardziej popularne, a według norweskich urzędników, częstotliwość przypływających promów rosła o około 20 procent co roku w ciągu ostatniej dekady. Co tak przyciąga turystów? Niedźwiedzie polarne. Najlepiej je podziwiać właśnie w okresie letnim, kiedy lód na tyle topnieje, że możliwe jest przepłynięcie w rejony, gdzie niedźwiedzie bytują. Wszystko oczywiście z zachowaniem zrównoważonej odpowiedzialności i z dbałością o przyrodę. Alternatywą dla Svalbard jest Vesteralen, bliżej Norwegii i z klimatem bardziej przyjaznym. Tutaj natomiast możemy podziwiać fiordy, a zamiast niedźwiedzi znajdziemy wieloryby.

Wybrzeże Jurajskie i okolice, Wielka Brytania

 • Średni czas lotu z Warszawy: 2godz.
 • Temperatura w sierpniu: 15-20 °C

Wielka Brytania to dość nietypowy kierunek, jeśli myślimy o tych stricte wakacyjnych. Przede wszystkim odstrasza stereotypowa, deszczowa pogoda. Niemniej jednak jeśli już mamy jechać na słynne Jurajskie Wybrzeże, to polecam właśnie sierpień. Wtedy pogoda jest optymalna. Uznawane jest przez Brytyjczyków za najlepsze miejsce, gdzie znajdziemy połączenie nadmorskich klimatów i wiejskich okolic w Devon i Dorset. Warto odszukać popularne w tych miejscach rozległe wrzosowiska, które w drugiej połowie sierpnia będą zakwitać, idealne miejsce na fotograficzne krajobrazy. Oczywiście najbardziej fotogeniczne miejsce to samo Wybrzeże Jurajskie, które znane jest z wielu przewodników i instagramowych profili. Warto zaznaczyć, że miejsce do wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Chicago, Stany Zjednoczone

 • Średni czas lotu z Warszawy: 9-11godz.
 • Temperatura w sierpniu: 21-25 °C

Jest i „polskie” miasto w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego akurat ono trafiło na moją listę? Wiem, że wiele osób myśląc o wyjeździe do USA myśli: Chicago. Miasto bardzo popularne wśród amerykańskiej Polonii jest także celem turystycznym. Pogoda w sierpniu jest po prostu letnia, bardzo podobna do tej, która jest u nas. Miejscem docelowym dla osób szukających odprężenia powinny być wybrzeża jeziora Michigan. Woda w sierpniu jest na tyle nagrzana, że kąpiel w jeziorze to czysta przyjemność.

Ekwador

 • Średni czas lotu z Warszawy: 20godz.
 • Temperatura w sierpniu: 12-18 °C

Jeśli natomiast szukacie przygody zbliżonej do tej, którą opisywał Tony Halik to Ekwador będzie idealnym wyborem. Miejsce dobre dla osób, które zaczynają przygodą z amazońską częścią Ameryki Południowej. Ekwador posiada w części amazońskiej bardzo dobrą infrastrukturę, dlatego można małymi kroczkami wejść w dziki świat Amazonii. Dla znudzonych wielogatunkową puszczą Ekwador oferuje również wulkany, po których możemy się wpinać, czy też surfowanie na falach Pacyfiku. Oczywiście konieczne jest także zwiedzenie stolicy, czyli Quito, gdzie można zanurzyć się w uliczkach XVI-wiecznego Starego Miasta. Pogoda moim zdaniem idealna na zwiedzanie, nie jest gorąco.

Amsterdam, Holandia

 • Średni czas lotu z Warszawy: 2 godz.
 • Temperatura w sierpniu: 17-22 °C

Amsterdam jest takim miastem, że nie jest istotne, kiedy przyjedziemy, zawsze będzie wyglądał inaczej. Natomiast sierpień daje nam idealną pogodę na odwiedzenie tego słynnego, rozrywkowego miasta. Amsterdam to miasto słynące z muzeów, na pewno każdy znajdzie dla siebie odpowiednio dziwne lub nietypowe muzeum. Mnóstwo kawiarnianych ogródków, pełno galerii sztuki, no i oczywiście wszechobecne rowery. To są zdecydowanie punkty, które koniecznie trzeba odhaczyć, będąc w Amsterdamie.

Tanzania

 • Średni czas lotu z Warszawy: 11 godz.
 • Temperatura w sierpniu: 25-30 °C

Na koniec coś dla miłośników przyrody. Jeśli marzyliście o safari, gdzie obok Was przechadzają się dzikie zwierzęta, które zaglądają przez okna samochodu, to Tanzania w sierpniu jest w sam raz. Pogoda jest w tym miesiącu znośna, oczywiście nie jest to przyjazne 15-20 stopni, ale nie powinna ona przekraczać 30 stopni. Jest to koniec pory deszczowej, nie jest jeszcze duszno, zdecydowanie najlepszy miesiąc na Tanzanię. Największymi parkami ze zwierzętami są Ruaha i Selous, warto je odwiedzić. Natomiast na wysepce Rubondo, na jeziorze Victoria, możemy załapać się na trekking z szympansami. Oczywiście zostaje jeszcze słynny Zanzibar i wszechobecne plaże z białym piaskiem. Są też Wyspy Przypraw, gdzie znajdziemy pieprz i wanilię. Każdy odkryje w Tanzanii coś idealnego dla siebie.

Mam nadzieję, że cykl ten przypadnie Wam do gustu i będziecie zaglądać regularnie co miesiąc, aby szukać inspiracji. Za dwa, góra trzy tygodnie pojawi się tekst o tym, gdzie pojechać we wrześniu. Zapewniam, że będą to nowe kierunki, mam nadzieję, że w większej ilości.

/niektóre ze zdjęć pochodzą z serwisów: pixabay.com i unsplash.com/