Mediolan na weekend – co zwiedzić

1966
Mediolan na weekend

Mediolan, przyciągający rocznie prawie 8 milionów turystów jest jednym z najbogatszych miast świata. Przyciągnął i nas. Klimatem, pogodą, wielkością. Jakie wrażenia ma osoba odwiedzająca stolicę mody po raz pierwszy? Zdecydowanie można to określić jednym słowem: Chaos. Różnorodne budownictwo, style pokazują jasno, że brak tam architektonicznego ładu i składu.

Mediolan – nowoczesność kontra starożytność

Nowoczesne budynki, uderzające kolorowymi, szklanymi witrynami, a obok starożytne kościoły – jest niewiele takich miast na świecie. Ma to swój urok. Nie chodzi tylko o starą, XIV-wieczną katedrę (więcej o niej znajdziecie tutaj), ale także zamek Sforzów, czy kościoły: św Marka i Symplicjusza. Warto także odwiedzić Galerię Vittorio Emmanuele II, gdzie znajdziemy posadzkowy wizerunek byka który to jak głoszą legendy da nam wieczne szczęście, jeśli okręcimy się wokół jego genitaliów.

MediolanJak już zwiedzamy Mediolan to zdecydowanie powinniśmy zahaczyć o Corpi Santi i Bramy, pierwsze ich mury powstały już w IV wieku p.n.e. Widok stu wież, które są otoczone trzema murami na pewno długo pozostanie Wam w pamięci ???? Bramy rozmieszczone zostały wzdłuż historycznych uliczek i dzielnic, sprawia to, że momentalnie przenosimy się do poprzednich epok.

Sport przede wszystkim

Mediolan żyje nie tylko modą, to także – a dla kibiców: przede wszystkim – piłka nożna. San Siro to jeden z największych stadionów piłkarskich, grzechem byłoby pominąć go zwiedzając to miasto. Stadion powstał w trzeciej dekadzie ubiegłego wieku, a pomieści aż 85 tysięcy widzów. Nieustanne modernizacje sprawiają, że jest on ciągle nowoczesnym obiektem. Gospodarzem obiektu są dwa topowe kluby, na co dzień odwieczni rywale: AC Milan i Inter Mediolan.

Dzielnica artystów

Brrera, bo o niej mowa to historyczna dzielnica. Spacerując wzdłuż wąskich, pięknie oświetlonych uliczek możemy zachwycić się małymi, przytulnymi kawiarniami i antykwariatami. Znajdziemy tam także siedzibę Akademii Sztuk Pięknych, gdzie kształcą się artyści, marzący o byciu następcą Leonarda da Vinci. Tutaj jest także słynna Pinakoteka Brera, muzeum, gdzie znajdziemy dzieła Canaletta, Caravaggia i Rafaela.

Różnorodność

Kolorowe, urokliwe miasto ma do zaoferowanie także takie miejsca jak La Scala, czyli mediolańska opera, czy Piazza Mercanti. Nowoczesna galeria handlowa, czyli Galleria Vittorio Emanuele II także cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród turystów jak i mieszkańców. Znajduje się ona w XIX budynku, co możliwe jest tylko w Mediolanie.

Relaks

A wieczorem? Słynny, mediolański rytuał, czyli aperitivo, podczas którego mieszkańcy, a także turyści oddają się przyjemnościom sącząc wino, albo Aperol Spritz, zajadając się mediolańską pizzą czy przekąskami. Warto skorzystać z aperitivo, gdzie wydając kilka euro na drinka mamy przekąski bez limitu ???? A zapewniam Was, że na jednym drinku się nie skończy! Warto poszukać ciekawych barów w dzielnicy Navigli. Zachęcamy mocno do zwiedzania Mediolanu, każdy odkryje go na nowo!