Rzym – dojazd (transfer) z lotniska Ciampino do centrum miasta

3680

Rzym nas zachwycił, pisaliśmy o tym w osobnym wpisie, a także w naszej fotorelacji z tego miasta. Stolica Włoch staje się kierunkiem jesiennych i wakacyjnych eskapad Polaków, głównie ze względu na mniejsze tłumy, ale i lepszą pogodę o tej porze roku. Sporo lotów z Polski odbywa się na lotnisko położone około 17 kilometrów od centrum wiecznego miasta. My właśnie z takiego połączenia skorzystaliśmy, co wiązało się z transferem z lotniska do miasta właśnie.

Postanowiliśmy zebrać swoje doświadczenia i podzielić się nimi, bo może akurat komuś się przydadzą. Szczególnie że nasze transfery odbywały się na dwa różne sposoby. Z lotniska do miasta dostaliśmy się autobusem + metrem, natomiast w drogę powrotną, ze względu na remont metra, skorzystaliśmy tylko z autobusu. Ta druga opcja kosztowała nas… 1,5 €. Ceny i połączenia zawarte w tym tekście staramy się na bieżąco aktualizować.

Ciampino lotnisko – transfer

Taksówka

Oczywiście przejazd taksówka należy do opcji najdroższych, ale z kronikarskiego obowiązku wspominam i o tym sposobie. Koszt takiego transferu to około 20-30€ w jedną stronę. Jest to bezwzględnie najszybsze połączenie (zależnie jednak od ruchu na drodze), ale trzeba być ostrożnym. Pod taksówkarzy podszywa się sporo oszustów, którzy polują na zdezorientowanych turystów.

Uber i prywatne transporty

Problem z taksówkami można obejść, korzystając z Ubera, bądź też z prywatnych przewozów. Jest taka opcja, nazywa się Welcome Pickups, a także wiele innych. Płacimy za nią z góry, a kierowca odbierze nas tuż przy terminalu. Koszt takiego transferu jest jednak drogi, kosztuje około 45€. Warto dodać, że jest to koszt za cały pojazd, czyli z reguły 4-5 miejsc. Przeliczając to na osobę, wychodzi nam już o wiele lepsza cena.

Prywatne autobusy

Jest to jedno z tańszych rozwiązań, ale i bezpośrednich. Z lotniska Ciampino do Rzymu możemy dotrzeć już za 5€. Najbardziej znana firma to Terravision. Ich autobusy odjeżdżają co godzinę. Pojazdy są klimatyzowane, co w okresie letnim może nam dać sporą ochłodę, zważywszy na relatywnie dość sporą odległość od miasta. Postoje znajdują się na wprost od terminala, tam, gdzie zobaczymy zadaszone przystanki.

Autobusy publiczne

Zdecydowanie najtańsze rozwiązanie. Jest to też bardzo popularna opcja, o której pisałem we wstępie tego tekstu. Prosto z terminala udajemy się do autobusu numer 720. Koszt biletu to jedynie 1,50€. Autobus dowiezie nas do miasta, jego docelowym miejscem jest Laurentina. Stamtąd przedostaniemy się do ścisłego centrum metrem B. Warto zaznaczyć, że taka trasa obejmuje aż 22 przystanki, ale to jedyny publiczny środek transportu dostępny na tej trasie.

Pociąg i metro

Niestety pociągi nie kursują na lotnisko, mimo że jest taki dworzec jak „Ciampino”. Jest to jednak nazwa miasteczka, a nie stacja przy lotnisku. Metrem B dostaniemy się z przesiadką autobusową, o której pisałem akapit wyżej.

Jak widzicie, opcji jest kilka, my korzystaliśmy z dwóch. Polecamy autobus publiczny, jest to najtańsze rozwiązanie. Oczywiście, jeśli macie obawy o bezpieczeństwo, czy też sporo bagaży, rozsądnym wyborem jest transport prywatny. Mam nadzieję, że powyższe informacje będą dla Was przydatne, w razie pytań zapraszam do kontaktu.