Wyspa Zakintos, stolica: Plac Solomosa, Muzeum Bizantyjskie i Plac św. Marka

1266
Plac-sw-Marka-zakintos
Plac św. Marka, Zakintos

Planując zwiedzanie wyspy Zakintos ciężko jest zapomnieć o wpisaniu na listę „must see” samej stolicy wyspy, czyli miasta Zakintos. Znajdziemy tam wiele zabytków, które warto odwiedzić i które są fotogeniczne, w sam raz na wakacyjną pamiątkę. Na zwiedzenie całego miasteczka warto zarezerwować pełny dzień, żeby na spokojnie zajrzeć w najciekawsze zakątki miasta Zakintos.

Zakintos: Plac Solomosa

Plac, na którym zbierają się nie tylko mieszkańcy miasta, ale przede wszystkim turyści.

Zakintos: Plac Solomosa
Zakintos: Plac Solomosa

Każda stolica posiada swój główny plac, nie inaczej jest ze stolicą Zakintosu. W mieście Zante takim placem jest ten Solomosa. Nazwa poświęcona jest jednemu z najsłynniejszych Zakyntian, Dionysiosa Solomosa. Był to poeta, a słowa jego utworów znalazły się później w tekście hymnu Grecji. Ku jego czci na placu wzniesiono posąg. Sam plac otoczony jest przepięknymi budowlami, a każda z nich to osobna historia.

Zakintos: Plac Solomosa
Zakintos: Plac Solomosa

Wśród nich znajduje się kościół św. Mikołaja, który został wybudowany w 1561 r. Co ciekawe świątynia przetrwała jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi, jakie nawiedziło wyspę w 1953 r. To właśnie w tym obiekcie służył święty Dionizios. W pobliżu znaleźć można także Muzeum Bizantyjskie, a także Centrum Kultury Zakintosu. To właśnie tutaj można zobaczyć miejską bibliotekę i niewielkich rozmiarów galerię sztuki.

Muzeum Bizantyjskie

Trzypoziomowe muzeum Bizantyjskie w samym centrum Zante.

Tuż przy placu Solomosa wznosi się budynek, który mieści muzeum Bizantyjskie. Obiekt po raz pierwszy został udostępniony zwiedzającym w 1960 r. Obszerne sale wystawowe znajdują się na trzech piętrach. W kolekcji muzeum zwiedzający mogą zobaczyć m.in. drewniane ikony, a także oryginalne freski pochodzące z XV – XVI w. W dwóch osobnych pokojach umieszczono natomiast olejne obrazy na płótnie z XVIII w., autorstwa takich tuz, jak Koutouzis, Kantouni czy też Doxaras.

Większość kolekcji została zebrana z kościołów i klasztorów po trzęsieniu ziemi w 1953 r. W muzeum znajduje się model miasta, który pokazuje skalę zniszczeń, a także wygląd Zante przed katastrofą.

Muzeum Bizantyjskie otwarte jest codziennie poza poniedziałkiem w godzinach 8:30 – 15:00.

Plac św. Marka

W przeszłości centrum kulturalne Zante, dzisiaj – idealne miejsce na wieczorne spacery.

Plac-sw-Marka-zakintos
Plac św. Marka, Zakintos

To tutaj w dawnych czasach zbierali się mieszkańcy Zante, gdzie podczas weneckiej dominacji znajdowała się kawiarnia. Było to miejsce spotkań szlachty, a także bogatszych mieszkańców miasta. Plac jest także świadkiem słynnych wydarzeń historycznych, jak spalenie „Libro D’oro” (księga szlachty), podczas buntu „Popolari” (przydomek biedniejszej grupy mieszkańców) w 1797 r.

Aktualnie plac ten służy jako idealne miejsce do wieczornych przechadzek nie tylko mieszkańców Zante, ale także turystów. Wzdłuż placu znajduje się sporo sklepów z pamiątkami, wiele tawern, a także kawiarni i restauracji.

Tuż przy placu znajduje się kościół rzymskokatolicki pw. Św. Marka. Powstał on na początku XVII w. Doczekał się przebudowy w 1894 r. Wewnątrz umieszczono sporo cennych relikwii, ikon, a także olbrzymie organy. Niestety trzęsienie ziemi w 1953 r. skutecznie zniszczyło obiekt, niemalże doszczętnie. Dzieła dokonał duży pożar, który strawił zabytki tuż po pożarze. W drugiej połowie XX w. odbudowano kościół, który stoi tam do dzisiaj. Udało się zachować zewnętrzy wygląd świątyni. Na całej wyspie Zakintos nie zachowały się już żadne kościoły rzymskokatolickie, głównie z powodu eksodusu katolików po trzęsieniu ziemi. Dzisiaj o obiekt dba kapłan kościoła w kontynentalnym Patras. Kościół jest odwiedzany najczęściej przez turystów w sezonie letnim.